APRIL 2025
Kære YO menneske,
Hvor er tiden, der tager os egentlig?
Det er alt, alt for længe siden, jeg sidst har skrevet et nyhedsbrev – og det føles, som om der er sket en hel, lille livstid siden sidst.
Som altid har starten af året været fuld af bevægelse og smækfyldt af skønne nye mennesker, der har fundet vej til YO og lysten til at bevæge sig. Vi elsker den energi, der opstår, når salen er fuld af både velkendte og nye ansigter.
I København har vi haft hænderne fulde – ikke mindst fordi der er forandring i gang i lederteamet. Det deler vi mere om længere nede i nyhedsbrevet. Forandring er en naturlig del af det hele, og vi tager det ét skridt ad gangen – med blik for både det, der har været, og det, der kommer.
I det her nyhedsbrev kan du desuden glæde dig til at læse om vores dynamiske underviserteam, som har fået en masse nye, stærke kræfter – og vi løfter også sløret for nogle af de forårsevents, vi glæder os allermest til.
Vi håber, du mærker glæden, nysgerrigheden og kærligheden til bevægelse – for det er netop alt det, vi gør det for.
Tak, fordi du er en del af det🤍
SPRING UD I NY BEVÆGELSE
Om lidt går vi ind i den sidste forårsmåned. Dag for dag springer naturen mere ud, planter spirer frem, farverne bliver klarere og dagene varmere. Forår eller det gamle ord “vår” betyder “den første” - den første del af året. Og med det vil vi gerne invitere dig til at slutte den første del af 2025 af med at prøve et eller flere af vores hold, som du endnu ikke har prøvet.
Hvem ved, måske bliver det hold, du endnu ikke har prøvet, til en ny favorit i dit YO.
Så maj er måneden, hvor vi håber at se dig spire i ny bevægelse og springe ud på ukendte hold! Her kan vi møde dig, som vi endnu ikke har mødt, og du kan møde andre medlemmer og udforske nye måder at bevæge sig på, som du ikke er stødt på før.
SÆRLIGE STUNDER – SAMMEN MED DINE VENNER ELLER KOLLEGAER
Har du overvejet at samle en flok venner, kollegaer eller familie til en privat YO-time?
Det er en virkelig dejlig måde at være sammen på – og en helt anden oplevelse end det klassiske hold. Du vælger selv underviseren, og timen skræddersyes helt til jer: måske en rolig yin-stund, måske et energifyldt barre-boost?
Skriv til Miriam på miriam@yostudios.dk, så planlægger vi noget særligt sammen.
Vi samarbejder også med flere og flere virksomheder, der ønsker at give deres medarbejdere bevægelse i hverdagen. Det gør en forskel – for både trivsel og arbejdsglæde.
Hvis din arbejdsplads endnu ikke har et tilbud som dette, så prik endelig til dem og sig, at de skal tage fat i os. Vi står klar med idéer, formater og fleksible løsninger, der passer ind i (næsten) alle slags kalendere.
HAR DU TJEKKET VORES FAQ FOR NYLIG?
Vi har givet vores FAQ et kærligt løft, så den nu er nemmere at finde rundt i – og endnu bedre til at svare på de spørgsmål, vi oftest får.
Så hvis du har spekuleret på noget omkring bero, ventelister eller faciliteter, så klik ind og få et hurtigt overblik.
APP-FIF: FÅR DU VIST DET HELE?
Hvis du bruger filtreringen i YO-appen flittigt (vi forstår dig!), så kommer her en lille reminder: Når du filtrerer meget, risikerer du faktisk at gå glip af nye hold og undervisere, der ellers kunne være lige noget for dig.
Tjek dine indstillinger – og prøv måske at nulstille en gang imellem. Det kan åbne for en masse nye muligheder og oplevelser🤍
UNDERVISERE
Vores kære YO-familie vokser og ændrer sig hele tiden lidt. Tak, fordi I altid er så fantatsiske til at tage imod de skønne, nye undervisere!
I YO København er Sofia sidste nye underviser. Sofia underviser både i barre og på shape-hold, og du kan møde hende både på Islands Brygge og i Carlsberg Byen.
Vores allesammens Emma B. og Emma L. er ude og rejse, men heldigvis kommer de begge tilbage til os i starten af maj, hvor de igen er at finde på holdplanen. Det samme gælder for skønne Giorgia, som lige for tiden er på danseturné. Vi glæder os til at have dem alle tre tilbage på holdplanen meget snart igen.
NYT OMKRING KLIPPEKORT
Siden marts har klippekort været lokationsbestemte. Det betyder, at du har brug for et kort til hver YO-lokation, du ønsker at træne på.
Det svarer til, hvordan det altid har fungeret med vores BASIC-medlemskaber.
Vil du træne på tværs, er et UNLIMITED-medlemskab en god løsning:
UNLIMITED Højbjerg = adgang til alle YO-lokationer
Øvrige UNLIMITED = adgang til alle undtagen Højbjerg
Alle UNLIMITED-medlemskaber inkluderer:
2 gratis bero-perioder pr. år + dag-til-dag bero
Fri adgang til måtte
Adgang til YO MOVES onlineunivers
Måske det er nu, du skal prøve, hvordan det fungerer for dig?
TO PRIKKER = DIN PLADS
En kærlig reminder i ny indpakning: Når du lægger din måtte, så find de to gulvmarkeringer – hver gang.
Det gør underviserens job nemmere, flowet glattere og stemningen endnu bedre.
Lad det blive en lille vane – YO-style 🤍
EVENTS & MERE END BARE HOLD
Vi glæder os til at dele nye events og samarbejder i foråret – vi elsker nemlig at skabe mere værdi for dig, ud over vores faste hold.
Indtil videre kan du se frem til disse skønne events:
YO MAMMA FIT x RESERVOIR
Fredag d. 2. maj går YO sammen med Reservoir biograf for at give alle Mammas en helt særlig oplevelse! Vi starter med en skøn MAMMA FIT klasse i YO Carlsberg Byen kl. 11.15-12:15 med Sine.
Herefter følges vi Reservoir, hvor filmen QUEER med Danial Craig er på programmet. Du får også en lækker vegetarisk burger, som du kan nyde til frokost. Filmen starter 12:45 og slutter kl. 15:15.
Du kan se mere og tilmelde dig herunder.
YO x CADENCE
Vi fortsætter det skønne samarbejde med Café Cadence, og hver søndag formiddag kan du nyde en full body Outdoor klasse efterfulgt af en gratis kaffe på Cadence.
Det er virkelig de mest hyggelige søndage, hvor du virkelig får sved på panden, og bagefter er tid til at sludre, hygge og lære hinanden at kende. Den perfekte måde at starte din søndag.
Du tilmelder dig som ved et helt almindeligt hold på holdplanen. Vi glæder os til at se dig.
Og der kommer mange flere spændende events i løbet af foråret og sommeren - stay tuned!
TAK FOR NU, Emilie Schack stopper som direktør for YO KBH ved udgangen af April
Efter nogle helt særlige og mindeværdige år siger jeg farvel til YO STUDIOS – et hjerteprojekt jeg var med til at skabe tilbage i 2017. Det har været en vild rejse fyldt med udvikling, fællesskab og store oplevelser, og jeg er dybt taknemmelig for alt det, vi har skabt sammen.
Tusind tak til alle jer, der har bakket op, deltaget, heppet og delt jeres energi gennem årene. Og af hjertet tak til hver og én af jer, der har taget jer tid til at sende en kærlig besked og ønske mig held og lykke videre på min vej – det betyder mere, end I aner.
YO vil altid have en særlig plads i mit hjerte.
Kærligst,
Emilie
Fra Malene og Jacob:
T A K 💚
Efter otte vidunderlige år sammen som partnere skilles vores veje. Emilie, du har været med til at bygge YO op i København – og uden dig var vi ikke, hvor vi er i dag.
Vi er dybt taknemmelige for dit bidrag, din styrke og din integritet.
Tak for rejsen. Vi ønsker dig alt det bedste videre.
Vi glæder os til de få sidste dage med Emilie <3 Malene Arvin, CEO, indtræder midlertidigt som leder i København pr. 1/5 indtil der er fundet nye kræfter til at drive YO Københavns bevægelse videre- fordi:
WE WILL ALWAYS BE HERE TO MOVE YOU <3
TAK
… fordi du læste med i dag!
Vi håber, du nyder foråret og måske mærker lysten til at kaste dig ud i noget nyt – en ny holdtype, en ny underviser, en ny rutine.
WE ARE HERE TO MOVE YOU!
Kærlighed & varme tanker fra Team YO CPH 🤍